HLINKA-SOFT

Skip Navigation Links
Domů
Zkušenosti
Jiné
Zde naleznete zkušenosti z mého programátorského života, názory na vývoj a podobné zbytečné plky, které stejně každý zná. V podstatě je to můj blog, abych nezapomněl, co jsem si kdy myslel.
15. 4. 2010Praktický test Entity Framework vs. ADO.NET
Z předchozích článků musí být každému jasné, že ORM technologie nejsou zrovna mou láskou. A dost mě děsí, že vidím kolem sebe stále častěji, že ORM jsou nasazovány zcela nevhodně – jinými slovy, na určitou třídu aplikací je ORM (prozatím) zkrátka zcela nevhodné. Ukážu konkrétní příklad, kdy je lepší o jakémkoliv ORM raději vůbec neuvažovat.
3. 3. 2010ORM - kdy ano, a kdy raději ne
V podstatě se pokusím vypočítat důvody, kdy považuju za vhodné použití nějakého ORM, a kdy naopak přímo ADO.NET. Mám samozřejmě na mysli stav v současné době. Za pár let to může být jinak, třeba už budou dostatečně použitelné objektové databáze a na nějaké ORM se s klidem zapomene.
7. 9. 2009Časté chyby při vývoji vícevrstvých aplikací
Nejprve co mám na mysli. Určitou skupinu aplikací se vyplatí rozdělit do více vrstev. A to – databáze, aplikační vrstva (strana serveru), prezentační vrstva (strana klienta). Zpravidla se takto řeší aplikace, kde je víc klientských stanic, nebo více různých klientů (okna, web, mobilní zařízení), nebo je požadována vyšší úroveň zabezpečení dat, nebo kde může být nasazeno více různých databází u různých instalací.
13. 8. 2009ORM - objektově relační mapování
Žijeme v rozděleném světě. Teď nemyslím na politiku, ale na technologie pro vývoj aplikací. Zatímco složitější aplikace se píší naprosto masově objektově, databáze převažují stále relační. Na dobu, kdy budou dostupné čistě objektové databáze s přijatelným výkonem, si ještě asi nějakou dobu počkáme.
30. 7. 2009Proč jsem si oblíbil C# .NET
Obecně mám k programování takovýto přístup: vždy, když se objeví nějaká nová vlastnost jazyka nebo programátorského prostředí, zpravidla jásám, že něco takového jsem si již dlouho přál. To mi vydrží do doby, než vzniknou nové potřeby a pak čekám, zda nová verze nějakého programátorského prostředí či jazyka tyto potřeby naplní.
Webmaster: Zbyšek Hlinka